لجاجت نوع بشر

و (شما مؤمنان) به آنچه مشرکان غیر از خدا می‌خوانند دشنام ندهید تا مبادا آنها از روی ظلم و جهالت خدا را دشنام دهند. اینچنین ما عمل هر قومی را در نظرشان زینت داده‌ایم. سپس بازگشت آنها به سوی پروردگارشان است و خدا آنان را به کردارشان آگاه می‌گرداند.

و به خدا به سخت‌ترین سوگندهای خود قسم یاد کردند که البته اگر آیتی بیاید ایمان بیاورند. بگو آیات از طرف خداست و شما مؤمنان چه می‌دانید؟ (و چگونه به گفته این کافران مطمئن می‌شوید؟ آنها همان مردم معاندند که) اگر آیتی هم آید هرگز ایمان نمی‌آورند.

و ما دل و دیده اینان را چنانکه اول بار ایمان نیاوردند اکنون نیز از ایمان بگردانیم و آنها را به حال طغیان و سرکشی واگذاریم تا در ورطه ضلالت فرومانند.

و اگر فرشتگان را بر آنها می‌فرستادیم و مردگان با آنان سخن می‌گفتند و هرچیزی را رویارویشان فراهم می‌آوردیم باز ایمان نمی‌آوردند مگر به مشیت خدا، لیکن اکثرشان نمی‌دانند.

سوره انعام آیات 108 الی 111 (ترجمه مهدی الهی قمشه‌ای)

بیان و منطق آیات ضمن اینکه بسیار روشن و بدیهی است، عجیب و تکان‌دهنده است. انسان، این موجود دو پا واجد صفتی مستحکم است بنام لجاجت و خودرأیی. عقیده‌ای را با توجه به منفعتش برمی‌گزیند و توپ هم تکانش نمی‌دهد! چه برسد به فرشتگان و مردگان و هر چیز عجیب عالم خلقت!! حتی درصد اندکی از این خصیصه می‌تواند انسان را از مسیر سعادت و رستگاری منحرف کند و به بیراهه بکشاند ...

 

/ 2 نظر / 23 بازدید
golak

سلام دوست گرامی ممنون از حضورتون موافقم با این صفت لجاجت اما بعضی عقاید را هم قبول داریم بی آنکه دلیلش را بدانیم یا برایمان سودی داشته باشد یا ارثمان است یا چشممان را بسته ایم...

o-g

اما متاسفانه اینجایی که زندگی می کنیم به مقدسات هرکی غیر از مسمونه توهین می شه چون فکر می کنند خودشون بهتر هستند و باعث شدند اسلام رو بد نشون بدن.