مرگ

تا چند وقت پیش عمق درد از دست دادن فرزند را حس نمی‌کردم اما اکنون و با دو فرزند قد و نیم قد همیشه با دیدن یا شنیدن داغدار شدن دیگران به فکر فرو میروم و به ناتوانی و ضعف خود و چگونگی ارتباطم با خانواده و اطرافیان می‌اندیشم. مهم اینجاست که ما مالک چیزی نیستیم ولی گمان می‌کنیم مالک و صاحب همه چیزهای دور و برمان هستیم.

سه روز مانده به نوروز و آغاز سال نو به مراسم ختم یکی از بستگان دور رفتم. متوفی فرزند اول خانواده‌ای متدین، 28 ساله، فوق لیسانس عمران دانشگاه علم و صنعت و در شرکتی بزرگ مشغول به کار بود. ایشان نامزد کرده و در شرف ازدواج بودند اما دو ماه قبل و در ایام اوج آلودگی هوا دچار بیماری عفونت ریه شده که نهایتا منجر به سرطان ریه و فوتش می‌شود. خدایش بیامرزد.

به همین راحتی اسباب و وسایل رحلت و کوچ فراهم می‌شود و ما هم ناآماده و مشغول جمع کردن درهم و دینار (سکه و دلار فعلی!!!) دنیا. تنها برای لحظاتی نسیمی می‌وزد و سعی در زدودن پیرایه‌ها از اطراف ما دارد ولی چه سود که قلوبمان به سرعت دوباره همرنگ آلودگیها شده و در عمق غفلت فرو میرود. در مراسم ختم این آیه را در قران حزبی خواندم:

أَیْنَمَا تَکُونُواْ یُدْرِککُّمُ الْمَوْتُ وَلَوْ کُنتُمْ فِی بُرُوجٍ مُّشَیَّدَةٍ وَإِن تُصِبْهُمْ حَسَنَةٌ یَقُولُواْ هَـذِهِ مِنْ عِندِ اللّهِ وَإِن تُصِبْهُمْ سَیِّئَةٌ یَقُولُواْ هَـذِهِ مِنْ عِندِکَ قُلْ کُلًّ مِّنْ عِندِ اللّهِ فَمَا لِهَـؤُلاء الْقَوْمِ لاَ یَکَادُونَ یَفْقَهُونَ حَدِیثًا (سوره نسا آیه 78)

هر کجا باشید مرگ شما را درمى‏یابد هر چند در میان حصارها و قصرهاى برافراشته باشید. و چون آنها (منافقان) را حسنه‏اى (ثروت و فراوانى و غنیمتى) برسد گویند: این از جانب خداست و چون سیّئه‏اى (فقر و مرض و شکستى) برسد گویند: این از جانب توست (به خاطر شومى توست) بگو: همه اینها از جانب خداوند است (جریان همه حوادث جهان مباشرتا به اراده اوست لکن اسباب مختلف است) پس این گروه را چه شده که حاضر نیستند سخنى را درک کنند؟

/ 3 نظر / 21 بازدید
امید گرمکی

مرگ فرزند در برابر چشمان والدین چقدر سخت است اصلا دوست ندارم تجربه اش کنم

تویتت

ترس از دست دادن عزیزان ........ خدایا، برما ببخش

امید گرمکی

درود بر حمیدخان! اگر دستی بر قلمی بیازمایید ممنون خواهیم شد